Soutěž Energetická olympiáda vznikla jako projekt navazující na vzdělávací program pro základní a střední školy Energetická gramotnost. Ing. Adéla Holasová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, která je autorkou obou konceptů, k letošnímu finále uvedla: „Jsem ráda, že se nám daří dlouhodobě mladé lidi vzdělávat v oblasti energetiky, která je nyní klíčovým oborem. Soutěž byla letos zaměřena na oblasti, jako je elektromobilita, energetický trh a obchodování s elektřinou, akumulace, obnovitelné a další alternativní zdroje energie, Smart grids, energetický management, energetické úspory, nebo na budoucnost energetiky. Jsou to témata, která nyní ve společnosti velmi rezonují, a je potřeba, aby studenti pochopili jejich význam a rozsah.“
Do soutěže se přihlásilo 428 týmů, nejlepšími řešiteli byli studenti z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové, nejrychlejší postupující tým pak tvořili posluchači ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky v Ostravě. Kompletní výsledková listina je k dispozici zde.
Ve finálovém kole si soutěžící nejprve vyslechnou přednášky a prezentace z různých oblastí týkající se energetiky a aktuálních témat a následně týmy budou řešit reálné zadání z aktuální problematiky. V průběhu celé akce budou k dispozici mentoři, kteří zaštítí jednotlivé oblasti energetiky a budou schopni tak studentům pomoci v rámci jejich projektů. V závěru dne budou studenti prezentovat výsledky a komise bude oceňovat nejlepší.
Další zájemci o studium, kteří Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze v rámci Dne otevřených dveří navštíví, budou mít možnost seznámit se s náplní jednotlivých studijních programů. Během akce budou probíhat prezentace jednotlivých výzkumných pracovišť. Po dobu trvání programu je možné navštívit také špičkové laboratoře, jako jsou laboratoř leteckých systémů, měřicí techniky, kybernetiky, biomedicínského inženýrství, elektrických obvodů, akustiky, energetiky, elektrických strojů, mikroprocesorových aplikací a mnoho dalších. Návštěvníci si dále vyzkouší software na detekci obličeje, navštíví audiovizuální studio s klíčovací plochou, nebo se seznámí s projektem studentské elektroformule.